The Enfield Bullet 500 Standard is a 4 stroke, Classic bike with a 499.00 ccm (30,30 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 22.00 HP (16,02 kW)) @ 5500 RPM, 35.00 Nm (3,58 kgf-m or 25,67 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 120.0 km/h (74,23 mph)
For weekend adventures, the fuel capacity is a critical factor. The Enfield Bullet 500 Standard comes with a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank, giving consistent mileage on the road.
Regular maintenance is essential for ensuring your Enfield Bullet 500 Standard in top condition. Common service items comprise brake pads. Through proper maintenance, your Bullet 500 Standard will sustain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Enfield Bullet 500 Standard Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 19 and the Rear Tyre size is 100/90 - 19 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30,30 cubic inches) |
| Power: | 22.00 HP (16,02 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 35.00 Nm (3,58 kgf-m or 25,67 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 120.0 km/h (74,23 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 170.0 kg (372,93 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake |
| Rear Brakes: | Expanding brake |