The Suzuki GV 700 Madura is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 698.00 ccm (42,38 cubic inches) V4, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 72.00 HP (52.6 kW and an unconfirmed top speed.
Routine service is important for maintaining your Suzuki GV 700 Madura in peak form. Regular replacement items involve clutch plates. By using genuine parts, your GV 700 Madura can keep delivering dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 698.00 ccm (42,38 cubic inches) |
| Power: | 72.00 HP (52.6 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1985 |
| Weight: | 228.0 kg (500,19 pounds) |
| Length: | 2225 mm (87,16 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |