The Sachs ZX 125 is a 2 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 7750 RPM, 14.00 Nm (1.4 kgf-m or 10.3 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is crucial for maintaining your Sachs ZX 125 performing at its best. Essential service parts include sprockets. With regular servicing, your ZX 125 can keep delivering excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 7750 RPM |
| Torque: | 14.00 Nm (1.4 kgf-m or 10.3 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 108.0 kg (236,91 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |