The Keeway F Act 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a 49.26 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.44 HP (2,49 kW)) @ 7000 RPM, 3.92 Nm (0.4 kgf-m or 2.9 ft.lbs and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
For daily commuting, the tank size is a key feature. The Keeway F Act 50 comes with a 4.80 litres (1,26 gallons) fuel tank, giving reliable efficiency for your adventures.
Preventative care is key to keep your Keeway F Act 50 in peak form. Regular replacement items involve fuel filters. By using genuine parts, your F Act 50 can keep delivering reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Keeway F Act 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.26 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 3.44 HP (2,49 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 3.92 Nm (0.4 kgf-m or 2.9 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 4.80 litres (1,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 86.0 kg (188,65 pounds) |
| Length: | 1800 mm (70,55 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |