The Moto Guzzi Quota 1000 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 950.00 ccm (57,68 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 70.00 HP (50,84 kW)) @ 6600 RPM, 84.30 Nm (8,56 kgf-m or 61,89 ft.lbs) @ 5400 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is necessary for ensuring your Moto Guzzi Quota 1000 operating reliably. Popular maintenance parts consist of batteries. With regular servicing, your Quota 1000 can keep delivering strong performance for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 950.00 ccm (57,68 cubic inches) |
| Power: | 70.00 HP (50,84 kW)) @ 6600 RPM |
| Torque: | 84.30 Nm (8,56 kgf-m or 61,89 ft.lbs) @ 5400 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 248.0 kg (543,97 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |