The Honda NX 650 Dominator is a 4 stroke, Enduro bike with a 644.00 ccm (39,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 41.00 HP (29,75 kW)) @ 6000 RPM, 51.00 Nm (5,17 kgf-m or 37,41 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a critical feature. The Honda NX 650 Dominator is fitted with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, ensuring consistent fuel economy for your rides.
Routine service is vital to keep your Honda NX 650 Dominator operating reliably. Frequently replaced components comprise fuel filters. With the right parts, your NX 650 Dominator can maintain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Honda NX 650 Dominator Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 120/90 - 17 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39,10 cubic inches) |
| Power: | 41.00 HP (29,75 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 51.00 Nm (5,17 kgf-m or 37,41 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 167.0 kg (366,36 pounds) |
| Length: | 2200 mm (86,17 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |