The Honda CBR 600 RR Movistar is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 599.00 ccm (36,37 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 115.32 HP (83,78 kW)) @ 13000 RPM, 66.00 Nm (6,67 kgf-m or 48,46 ft.lbs) @ 11000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an essential aspect. The Honda CBR 600 RR Movistar includes a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel management system, providing consistent performance during your journeys.
Preventative care is important for ensuring your Honda CBR 600 RR Movistar in top condition. Popular maintenance parts comprise spark plugs. Through proper maintenance, your CBR 600 RR Movistar will continue to deliver reliable service over the long term.
Loading products...
If you are searching for Honda CBR 600 RR Movistar Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36,37 cubic inches) |
| Power: | 115.32 HP (83,78 kW)) @ 13000 RPM |
| Torque: | 66.00 Nm (6,67 kgf-m or 48,46 ft.lbs) @ 11000 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 163.0 kg (357,60 pounds) |
| Length: | 2160 mm (84,58 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |