The Honda CBR 150R is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 149.40 ccm (9,07 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 17.00 HP (12.4 kW and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
For daily commuting, the tank size is an important consideration. The Honda CBR 150R includes a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel management system, ensuring excellent performance on the road.
Routine service is crucial for keeping your Honda CBR 150R running smoothly. Common service items include sprockets. Using quality components, your CBR 150R can maintain reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.40 ccm (9,07 cubic inches) |
| Power: | 17.00 HP (12.4 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 115.0 kg (252,23 pounds) |
| Length: | 1 mm (0,00 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 2-piston caliper |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston caliper |