The Diamo Torino 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 12.00 HP (8.8 kW and a top speed of 96.6 km/h (59,70 mph)
During extended trips, the tank size is an important factor. The Diamo Torino 150 is equipped with a 8.13 litres (2,14 gallons) fuel tank, ensuring excellent efficiency on the road.
Scheduled maintenance is vital for maintaining your Diamo Torino 150 in peak form. Regular replacement items include oil filters. Through proper maintenance, your Torino 150 can maintain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Diamo Torino 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 16 and the Rear Tyre size is 110/80 - 15 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 12.00 HP (8.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 96.6 km/h (59,70 mph) |
| Fuel Capacity: | 8.13 litres (2,14 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 129.7 kg (284,57 pounds) |
| Length: | 2075 mm (81,29 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |