The CF Moto 250 Freedom Scooter is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 244.00 ccm (14,82 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 14.34 HP (10,45 kW)) @ 7000 RPM and a top speed of 95.0 km/h (58,71 mph)
During extended trips, the tank size is an essential factor. The CF Moto 250 Freedom Scooter includes a 12.11 litres (3,18 gallons) fuel tank and uses a OHC fuel delivery system, giving excellent mileage on the road.
Proper upkeep is vital to keep your CF Moto 250 Freedom Scooter running smoothly. Frequently replaced components comprise spark plugs. Through proper maintenance, your 250 Freedom Scooter can maintain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14,82 cubic inches) |
| Power: | 14.34 HP (10,45 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 95.0 km/h (58,71 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.11 litres (3,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 162.0 kg (355,31 pounds) |
| Length: | 2265 mm (88,75 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Hand control |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). Foot control |