The Yamaha GTS 1000 ABS is a 4 stroke, Sport Touring bike with a 1003.00 ccm (60,89 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 100.00 HP (72,64 kW)) @ 9000 RPM, 108.00 Nm (10,95 kgf-m or 79,30 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is necessary for ensuring your Yamaha GTS 1000 ABS operating reliably. Popular maintenance parts consist of fuel filters. Using quality components, your GTS 1000 ABS can maintain excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1003.00 ccm (60,89 cubic inches) |
| Power: | 100.00 HP (72,64 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 108.00 Nm (10,95 kgf-m or 79,30 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 251.0 kg (550,63 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |