The Ural Lux is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 649.00 ccm (39,40 cubic inches) Two cylinder boxer, 2 Valve type of engine.
This engine has 23.50 HP (17,11 kW)) @ 5800 RPM, 40.20 Nm (4,08 kgf-m or 29,55 ft.lbs) @ 5100 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is crucial for ensuring your Ural Lux in peak form. Regular replacement items comprise brake pads. By using genuine parts, your Lux will keep providing reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39,40 cubic inches) |
| Power: | 23.50 HP (17,11 kW)) @ 5800 RPM |
| Torque: | 40.20 Nm (4,08 kgf-m or 29,55 ft.lbs) @ 5100 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 310.0 kg (679,98 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake |
| Rear Brakes: | Expanding brake |