The Yamaha YZF R1SP is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) Twin, 10 Valve type of engine.
This engine has 172.58 HP (125,37 kW)) @ 12500 RPM, 106.60 Nm (10,85 kgf-m or 78,21 ft.lbs) @ 10900 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an important feature. The Yamaha YZF R1SP comes with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel delivery system, delivering good performance for your adventures.
Routine service is necessary to maintain your Yamaha YZF R1SP operating reliably. Popular maintenance parts comprise oil filters. With the right parts, your YZF R1SP can maintain excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Yamaha YZF R1SP Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 172.58 HP (125,37 kW)) @ 12500 RPM |
| Torque: | 106.60 Nm (10,85 kgf-m or 78,21 ft.lbs) @ 10900 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 10 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 174.0 kg (381,68 pounds) |
| Length: | 2085 mm (81,69 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |