The Kymco People 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.50 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine.
Regular maintenance is essential for ensuring your Kymco People 50 running smoothly. Essential service parts include fuel filters. With regular servicing, your People 50 can maintain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Kymco People 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 80/80 - 16 and the Rear Tyre size is 100/80 - 16 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 95.5 kg (209,45 pounds) |
| Length: | 1850 mm (72,44 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |