The Yamaha TMax ABS is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 499.00 ccm (30,30 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 42.91 HP (31,14 kW)) @ 7500 RPM, 36.30 Nm (3,68 kgf-m or 26,67 ft.lbs) @ 3700 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an important factor. The Yamaha TMax ABS comes with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel control system, delivering optimal range for your rides.
Scheduled maintenance is crucial to keep your Yamaha TMax ABS performing at its best. Frequently replaced components involve air filters. With regular servicing, your TMax ABS will keep providing reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha TMax ABS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 15 and the Rear Tyre size is 160/60 - 15 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30,30 cubic inches) |
| Power: | 42.91 HP (31,14 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 36.30 Nm (3,68 kgf-m or 26,67 ft.lbs) @ 3700 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 203.0 kg (445,26 pounds) |
| Length: | 2195 mm (85,97 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. ABS |