The Kawasaki VN900 Custom is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 903.00 ccm (54,82 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For weekend adventures, the tank size is an important feature. The Kawasaki VN900 Custom is fitted with a 20.06 litres (5,27 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel injection system, offering excellent mileage on the road.
Proper upkeep is key for ensuring your Kawasaki VN900 Custom in top condition. Popular maintenance parts include drive chains. Using quality components, your VN900 Custom can maintain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Kawasaki VN900 Custom Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 80/90 - 21 and the Rear Tyre size is 180/70 - 15 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 903.00 ccm (54,82 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 77,960 Nm (7,96 kgf-m or 57,21 ft.lbs) @ 3700 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.06 litres (5,27 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 278.0 kg (609,84 pounds) |
| Length: | 2405 mm (94,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |