The Honda SH 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a 153.00 ccm (9,29 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 15.90 HP (11,54 kW)) @ 8500 RPM, 14.20 Nm (1,39 kgf-m or 10,45 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is an essential aspect. The Honda SH 150 features a 8.30 litres (2,18 gallons) fuel tank, ensuring good performance during your journeys.
Proper upkeep is key for maintaining your Honda SH 150 operating reliably. Common service items consist of air filters. With the right parts, your SH 150 will sustain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Honda SH 150 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 16 50P and the Rear Tyre size is 120/80 - 16 60P so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 153.00 ccm (9,29 cubic inches) |
| Power: | 15.90 HP (11,54 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 14.20 Nm (1,39 kgf-m or 10,45 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.30 litres (2,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 123.1 kg (270,04 pounds) |
| Length: | 2020 mm (79,10 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |