The Kymco Activ 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.30 ccm (7,54 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.28 HP (5,97 kW)) @ 7500 RPM, 9.02 Nm (0,90 kgf-m or 6,67 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is key for keeping your Kymco Activ 125 performing at its best. Popular maintenance parts comprise fuel filters. Through proper maintenance, your Activ 125 will keep providing strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Kymco Activ 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 17 and the Rear Tyre size is 2.75 - 17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.30 ccm (7,54 cubic inches) |
| Power: | 8.28 HP (5,97 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 9.02 Nm (0,90 kgf-m or 6,67 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 108.0 kg (236,91 pounds) |
| Length: | 1900 mm (74,43 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |