The Honda CL 400 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 397.00 ccm (24,10 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 29.00 HP (21,09 kW)) @ 7000 RPM, 34.00 Nm (3,48 kgf-m or 24,97 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an essential aspect. The Honda CL 400 features a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel management system, providing consistent fuel economy during your journeys.
Regular maintenance is essential for ensuring your Honda CL 400 operating reliably. Popular maintenance parts involve batteries. With the right parts, your CL 400 can maintain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Honda CL 400 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/100 - 19 55P and the Rear Tyre size is 110/90 - 18 61P so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 397.00 ccm (24,10 cubic inches) |
| Power: | 29.00 HP (21,09 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 34.00 Nm (3,48 kgf-m or 24,97 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 140.0 kg (307,06 pounds) |
| Length: | 2175 mm (85,17 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |