The Buell X1W White Lightning is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 1203.00 ccm (73,04 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 101.00 HP (73,33 kW)) @ 6000 RPM, 122.04 Nm (12,34 kgf-m or 89,55 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is a critical aspect. The Buell X1W White Lightning includes a 15.80 litres (4,15 gallons) fuel tank, delivering excellent mileage for your adventures.
Proper upkeep is crucial for ensuring your Buell X1W White Lightning in peak form. Regular replacement items involve clutch plates. By using genuine parts, your X1W White Lightning will continue to deliver dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Buell X1W White Lightning Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 170/60 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1203.00 ccm (73,04 cubic inches) |
| Power: | 101.00 HP (73,33 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 122.04 Nm (12,34 kgf-m or 89,55 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.80 litres (4,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 200.0 kg (438,70 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |