The Big Bear Choppers GTX Fairing 100 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 95.00 HP (69.3 kW, 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an important factor. The Big Bear Choppers GTX Fairing 100 is fitted with a 19.30 litres (5,07 gallons) fuel tank, delivering efficient fuel economy for your adventures.
Preventative care is vital for maintaining your Big Bear Choppers GTX Fairing 100 performing at its best. Frequently replaced components include batteries. With regular servicing, your GTX Fairing 100 will sustain dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are searching for Big Bear Choppers GTX Fairing 100 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - 21 and the Rear Tyre size is 300/50 - 18 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (69.3 kW |
| Torque: | 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.30 litres (5,07 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 385.6 kg (845,75 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |