The Yamaha TW 200 Electric is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 196.00 ccm (11,90 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 16.00 HP (11,64 kW)) @ 8000 RPM, 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 120.0 km/h (74,23 mph)
When out on the road, the fuel capacity is an essential factor. The Yamaha TW 200 Electric features a 7.00 litres (1,84 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel control system, giving excellent fuel economy during your journeys.
Proper upkeep is important to maintain your Yamaha TW 200 Electric in peak form. Popular maintenance parts include air filters. By using genuine parts, your TW 200 Electric can keep delivering strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Yamaha TW 200 Electric Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/80 - 18 - 66P and the Rear Tyre size is 180/80 - 14 M/C 78P so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 196.00 ccm (11,90 cubic inches) |
| Power: | 16.00 HP (11,64 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 120.0 km/h (74,23 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.00 litres (1,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1992 |
| Weight: | 118.0 kg (258,80 pounds) |
| Length: | 2135 mm (83,68 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |