The Triumph Rocket III Touring is a 4 stroke, Touring bike with a Liquid cooled 2294.00 ccm (139,28 cubic inches) In-line three type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 105.94 HP (76,91 kW)) @ 5400 RPM, 2009.00 Nm (203,88 kgf-m or 1474,39 ft.lbs) @ 2000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an important aspect. The Triumph Rocket III Touring includes a 22.30 litres (5,86 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel management system, delivering optimal performance during your journeys.
Scheduled maintenance is necessary for keeping your Triumph Rocket III Touring in top condition. Frequently replaced components include brake pads. With regular servicing, your Rocket III Touring can maintain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are searching for Triumph Rocket III Touring Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 150/80 - R16 and the Rear Tyre size is 180/70 - R16 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 2294.00 ccm (139,28 cubic inches) |
| Power: | 105.94 HP (76,91 kW)) @ 5400 RPM |
| Torque: | 2009.00 Nm (203,88 kgf-m or 1474,39 ft.lbs) @ 2000 RPM |
| Compression: | 8.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.30 litres (5,86 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 358.0 kg (785,35 pounds) |
| Length: | 2603 mm (101,99 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |