The Triumph Bonneville Black is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 865.00 ccm (52,52 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 67.00 HP (48,66 kW)) @ 7200 RPM, 71.00 Nm (7,16 kgf-m or 52,14 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a key consideration. The Triumph Bonneville Black includes a 16.65 litres (4,38 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel management system, offering consistent performance on the road.
Regular maintenance is necessary to maintain your Triumph Bonneville Black in peak form. Popular maintenance parts involve clutch plates. By using genuine parts, your Bonneville Black can maintain strong performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Triumph Bonneville Black Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 865.00 ccm (52,52 cubic inches) |
| Power: | 67.00 HP (48,66 kW)) @ 7200 RPM |
| Torque: | 71.00 Nm (7,16 kgf-m or 52,14 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.65 litres (4,38 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 204.6 kg (448,75 pounds) |
| Length: | 2230 mm (87,36 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |