The Suzuki RM 80 is a 2 stroke, Motocross bike with a Air cooled 79.00 ccm (4,80 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 14.50 HP (10,55 kW)) @ 11000 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is key for keeping your Suzuki RM 80 operating reliably. Frequently replaced components consist of sprockets. Using quality components, your RM 80 will keep providing excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 79.00 ccm (4,80 cubic inches) |
| Power: | 14.50 HP (10,55 kW)) @ 11000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Motocross |
|---|---|
| Year: | 1979 |
| Weight: | 61.7 kg (135,32 pounds) |
| Length: | 1715 mm (67,16 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake). Single Leading Shoe |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). Single Leading Shoe |