The Malaguti Ciak125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 10.05 HP (7,26 kW)) @ 8000 RPM, 9.80 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is a key consideration. The Malaguti Ciak125 features a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel control system, giving optimal mileage for your adventures.
Scheduled maintenance is vital for ensuring your Malaguti Ciak125 running smoothly. Popular maintenance parts consist of brake pads. With regular servicing, your Ciak125 can keep delivering dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 10.05 HP (7,26 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 9.80 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 114.0 kg (250,04 pounds) |
| Length: | 1870 mm (73,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |