The KTM 1190 RC8 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1148.00 ccm (69,70 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine.
This engine has 151.53 HP (110,05 kW)) @ 10000 RPM, 120.00 Nm (12,14 kgf-m or 88,06 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an important factor. The KTM 1190 RC8 includes a 16.50 litres (4,34 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel management system, ensuring reliable efficiency for your adventures.
Preventative care is vital for ensuring your KTM 1190 RC8 in top condition. Essential service parts include oil filters. With regular servicing, your 1190 RC8 can maintain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are searching for KTM 1190 RC8 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 190/55 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 1148.00 ccm (69,70 cubic inches) |
| Power: | 151.53 HP (110,05 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 120.00 Nm (12,14 kgf-m or 88,06 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.50 litres (4,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 188.0 kg (412,43 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |