The Hyosung GT 650 EFI is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 647.00 ccm (39,28 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 82.00 HP (59,60 kW)) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is a key consideration. The Hyosung GT 650 EFI comes with a fuel tank and uses a DOHC fuel injection system, delivering good range for your rides.
Routine service is essential for keeping your Hyosung GT 650 EFI in peak form. Popular maintenance parts involve drive chains. Using quality components, your GT 650 EFI will sustain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Hyosung GT 650 EFI Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 647.00 ccm (39,28 cubic inches) |
| Power: | 82.00 HP (59,60 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 196.0 kg (429,94 pounds) |
| Length: | 2060 mm (80,69 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |