The Honda XL 125 Varadero is a 4 stroke, Enduro bike with a 124.70 ccm (7,57 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 11000 RPM, 10.50 Nm (1,09 kgf-m or 7,66 ft.lbs) @ 9500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a key consideration. The Honda XL 125 Varadero is equipped with a 17.50 litres (4,60 gallons) fuel tank, ensuring reliable fuel economy for your rides.
Regular maintenance is key to maintain your Honda XL 125 Varadero in top condition. Regular replacement items include fuel filters. Using quality components, your XL 125 Varadero will continue to deliver dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Honda XL 125 Varadero Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 124.70 ccm (7,57 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 11000 RPM |
| Torque: | 10.50 Nm (1,09 kgf-m or 7,66 ft.lbs) @ 9500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.50 litres (4,60 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 154.0 kg (337,80 pounds) |
| Length: | 2150 mm (84,18 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |