The Honda Jazz 250 ES ABS is a 4 stroke, Scooter bike with a 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 19.20 HP (13,93 kW)) @ 7000 RPM, 20.50 Nm (2,09 kgf-m or 15,02 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a critical factor. The Honda Jazz 250 ES ABS is fitted with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, giving excellent fuel economy on the road.
Regular maintenance is necessary to keep your Honda Jazz 250 ES ABS in top condition. Common service items consist of fuel filters. Using quality components, your Jazz 250 ES ABS will sustain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Honda Jazz 250 ES ABS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 13M/C 56L (tubel and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 62L (tubeless so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 19.20 HP (13,93 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 20.50 Nm (2,09 kgf-m or 15,02 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 164.0 kg (359,79 pounds) |
| Length: | 2210 mm (86,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |