The Honda CBF250 is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 20.00 HP (14,53 kW)) @ 8000 RPM, 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is an important feature. The Honda CBF250 is equipped with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel control system, providing good performance for your adventures.
Regular maintenance is important for ensuring your Honda CBF250 running smoothly. Popular maintenance parts consist of brake pads. Through proper maintenance, your CBF250 can keep delivering great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 20.00 HP (14,53 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 138.5 kg (303,77 pounds) |
| Length: | 2030 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |