The Honda CB 1000 Super Four is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 98.00 HP (71.5 kW, 89.00 Nm (9.1 kgf-m or 65.6 ft.lbs and a top speed of 220.0 km/h (136,02 mph)
Scheduled maintenance is crucial for maintaining your Honda CB 1000 Super Four performing at its best. Regular replacement items involve sprockets. With regular servicing, your CB 1000 Super Four will continue to deliver strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 98.00 HP (71.5 kW |
| Torque: | 89.00 Nm (9.1 kgf-m or 65.6 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 220.0 km/h (136,02 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 235.0 kg (515,51 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |