The Harley Davidson FXDCI Dyna Super Glide Custom is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the fuel system is a critical aspect. The Harley Davidson FXDCI Dyna Super Glide Custom features a 18.16 litres (4,78 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel management system, providing consistent range for your adventures.
Routine service is necessary for ensuring your Harley Davidson FXDCI Dyna Super Glide Custom in peak form. Frequently replaced components involve clutch plates. With regular servicing, your FXDCI Dyna Super Glide Custom can maintain strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FXDCI Dyna Super Glide Custom Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 160/70 - B17 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 115.26 Nm (11,74 kgf-m or 84,58 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.16 litres (4,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 290.8 kg (637,80 pounds) |
| Length: | 2352 mm (92,14 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |