The Factory Bike Desert YR200 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 193.30 ccm (11,74 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 13.41 HP (9.8 kW and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is an essential factor. The Factory Bike Desert YR200 features a 6.10 litres (1,60 gallons) fuel tank, ensuring reliable performance on the road.
Regular maintenance is necessary to keep your Factory Bike Desert YR200 in peak form. Essential service parts involve fuel filters. With the right parts, your Desert YR200 will continue to deliver great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Factory Bike Desert YR200 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 110/80 - 18 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 193.30 ccm (11,74 cubic inches) |
| Power: | 13.41 HP (9.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.10 litres (1,60 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 108.0 kg (236,91 pounds) |
| Length: | 2040 mm (79,90 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |