The Buell S3 Thunderbolt is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 1203.00 ccm (73,04 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 86.00 HP (62,49 kW)) @ 6000 RPM, 107.00 Nm (10,85 kgf-m or 78,51 ft.lbs) @ 5400 RPM and a top speed of 210.0 km/h (129,85 mph)
Preventative care is vital to keep your Buell S3 Thunderbolt running smoothly. Regular replacement items involve oil filters. With the right parts, your S3 Thunderbolt will sustain great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1203.00 ccm (73,04 cubic inches) |
| Power: | 86.00 HP (62,49 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 107.00 Nm (10,85 kgf-m or 78,51 ft.lbs) @ 5400 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 210.0 km/h (129,85 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 204.0 kg (447,45 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |