The Azel 250 GS is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 230.00 ccm (13,96 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 18.00 HP (13.1 kW, 16.50 Nm (1,69 kgf-m or 12,14 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is vital for maintaining your Azel 250 GS operating reliably. Frequently replaced components include drive chains. With regular servicing, your 250 GS can keep delivering dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are searching for Azel 250 GS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 140/70 - 17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 230.00 ccm (13,96 cubic inches) |
| Power: | 18.00 HP (13.1 kW |
| Torque: | 16.50 Nm (1,69 kgf-m or 12,14 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 166.0 kg (364,17 pounds) |
| Length: | 2015 mm (78,90 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |