The Yamaha YBR 125 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 10.00 HP (7,26 kW)) @ 8 RPM, 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 6 RPM and a top speed of 100.0 km/h (61,79 mph)
During extended trips, the gas tank is a critical feature. The Yamaha YBR 125 includes a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel management system, ensuring optimal mileage during your journeys.
Routine service is necessary to keep your Yamaha YBR 125 in peak form. Popular maintenance parts comprise air filters. With regular servicing, your YBR 125 will keep providing excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha YBR 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 42P and the Rear Tyre size is 90/90 - 18M/C 57P so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 10.00 HP (7,26 kW)) @ 8 RPM |
| Torque: | 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 6 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 100.0 km/h (61,79 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 106.0 kg (232,53 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |