The Yamaha XV 1100 Virago is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1063.00 ccm (64,54 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 62.00 HP (45,07 kW)) @ 6000 RPM, 85.00 Nm (8,66 kgf-m or 62,39 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 180.0 km/h (111,24 mph)
Routine service is essential for ensuring your Yamaha XV 1100 Virago performing at its best. Popular maintenance parts comprise air filters. With regular servicing, your XV 1100 Virago will continue to deliver great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1063.00 ccm (64,54 cubic inches) |
| Power: | 62.00 HP (45,07 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 85.00 Nm (8,66 kgf-m or 62,39 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 180.0 km/h (111,24 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 222.0 kg (486,95 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | N/A |