The Suzuki RGV 250 is a 2 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 62.00 HP (45,07 kW)) @ 11000 RPM, 39.00 Nm (3,98 kgf-m or 28,66 ft.lbs) @ 11000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is an important aspect. The Suzuki RGV 250 is fitted with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, offering good performance on the road.
Regular maintenance is important to maintain your Suzuki RGV 250 performing at its best. Frequently replaced components involve fuel filters. Using quality components, your RGV 250 will keep providing strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Suzuki RGV 250 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 150/60 - 17 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 62.00 HP (45,07 kW)) @ 11000 RPM |
| Torque: | 39.00 Nm (3,98 kgf-m or 28,66 ft.lbs) @ 11000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1993 |
| Weight: | 139.3 kg (305,56 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |