The Suzuki Intruder 125 LC is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 13.14 HP (9,55 kW)) @ 10500 RPM, 9.80 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an essential aspect. The Suzuki Intruder 125 LC features a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel control system, providing consistent efficiency for your rides.
Scheduled maintenance is vital to keep your Suzuki Intruder 125 LC in peak form. Frequently replaced components involve brake pads. Using quality components, your Intruder 125 LC can keep delivering great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 13.14 HP (9,55 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 9.80 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 10.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 241.0 kg (528,64 pounds) |
| Length: | 2240 mm (87,76 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |