The Suzuki GSX 750 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 750.00 ccm (45,54 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 86.00 HP (62,49 kW)) @ 9500 RPM, 67.00 Nm (6,77 kgf-m or 49,15 ft.lbs) @ 8500 RPM and a top speed of 212.0 km/h (131,04 mph)
When out on the road, the gas tank is a critical consideration. The Suzuki GSX 750 is equipped with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, offering good range for your rides.
Routine service is essential for maintaining your Suzuki GSX 750 running smoothly. Frequently replaced components consist of brake pads. By using genuine parts, your GSX 750 will keep providing strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Suzuki GSX 750 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 170/60 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 750.00 ccm (45,54 cubic inches) |
| Power: | 86.00 HP (62,49 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 67.00 Nm (6,77 kgf-m or 49,15 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 212.0 km/h (131,04 mph) |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 201.0 kg (440,88 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |