The Nipponia Mego 125S is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 7.50 HP (5,47 kW)) @ 7500 RPM, 7.60 Nm (0,80 kgf-m or 5,57 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 80.0 km/h (49,45 mph)
When out on the road, the fuel capacity is a critical aspect. The Nipponia Mego 125S features a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, providing efficient efficiency on the road.
Routine service is vital for ensuring your Nipponia Mego 125S in top condition. Popular maintenance parts consist of sprockets. Through proper maintenance, your Mego 125S can maintain reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 7.50 HP (5,47 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 7.60 Nm (0,80 kgf-m or 5,57 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 80.0 km/h (49,45 mph) |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 116.0 kg (254,42 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |