The MZ Baghira Enduro is a 4 stroke, Enduro bike with a 660.00 ccm (40,07 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 37.00 HP (26,87 kW)) @ 6500 RPM, 57.00 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 5250 RPM and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
For longer journeys, the tank size is an essential aspect. The MZ Baghira Enduro is equipped with a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank, ensuring optimal performance on the road.
Preventative care is key to maintain your MZ Baghira Enduro performing at its best. Popular maintenance parts include clutch plates. By using genuine parts, your Baghira Enduro can maintain dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are searching for MZ Baghira Enduro Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 120/80 - 18 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40,07 cubic inches) |
| Power: | 37.00 HP (26,87 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 57.00 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 170.0 kg (372,93 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |