The Keeway ATV 100 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 91.30 ccm (5,54 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 8.31 HP (6,07 kW)) @ 7500 RPM, 8.20 Nm (0,80 kgf-m or 5,97 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 50.0 km/h (30,94 mph)
When out on the road, the gas tank is an important consideration. The Keeway ATV 100 features a 4.50 litres (1,18 gallons) fuel tank, providing good mileage during your journeys.
Regular maintenance is necessary to keep your Keeway ATV 100 in top condition. Essential service parts consist of sprockets. Through proper maintenance, your ATV 100 can keep delivering great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 91.30 ccm (5,54 cubic inches) |
| Power: | 8.31 HP (6,07 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 8.20 Nm (0,80 kgf-m or 5,97 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 6.4:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 50.0 km/h (30,94 mph) |
| Fuel Capacity: | 4.50 litres (1,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | 1403 mm (54,92 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Single disc |