The Kawasaki Z750 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 748.00 ccm (45,41 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine.
For weekend adventures, the fuel capacity is an important factor. The Kawasaki Z750 is equipped with a 18.50 litres (4,87 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel injection system, offering consistent fuel economy during your journeys.
Preventative care is crucial for maintaining your Kawasaki Z750 in top condition. Popular maintenance parts involve sprockets. Using quality components, your Z750 will keep providing excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Kawasaki Z750 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 77,960 Nm (7,96 kgf-m or 57,21 ft.lbs) @ 8300 RPM |
| Compression: | 11.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.50 litres (4,87 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 207.0 kg (454,12 pounds) |
| Length: | 2085 mm (81,69 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |