The Hyosung GT 250 EFI is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 28.50 HP (20,70 kW)) @ 10000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a key consideration. The Hyosung GT 250 EFI is equipped with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel management system, offering reliable performance during your journeys.
Proper upkeep is essential for keeping your Hyosung GT 250 EFI in top condition. Popular maintenance parts consist of clutch plates. By using genuine parts, your GT 250 EFI can maintain strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Hyosung GT 250 EFI Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 150/70 - 17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 28.50 HP (20,70 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 155.0 kg (339,99 pounds) |
| Length: | 2080 mm (81,49 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 2-piston clipers |
| Rear Brakes: | Single disc |