The Honda VT 1100 C3 Shadow Aero is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1099.00 ccm (66,72 cubic inches) V2, 3 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 52.00 HP (37,81 kW)) @ 4750 RPM, 84.00 Nm (8,56 kgf-m or 61,69 ft.lbs) @ 2500 RPM and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
Regular maintenance is crucial for keeping your Honda VT 1100 C3 Shadow Aero in top condition. Frequently replaced components comprise oil filters. Through proper maintenance, your VT 1100 C3 Shadow Aero will sustain great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1099.00 ccm (66,72 cubic inches) |
| Power: | 52.00 HP (37,81 kW)) @ 4750 RPM |
| Torque: | 84.00 Nm (8,56 kgf-m or 61,69 ft.lbs) @ 2500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 3 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 283.0 kg (620,78 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |