The Honda CB Two Fifty is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 239.00 ccm (14,51 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 17.00 HP (12,34 kW)) @ 6500 RPM, 17.00 Nm (1.7 kgf-m or 12.5 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a key aspect. The Honda CB Two Fifty features a fuel tank and features a SOHC fuel injection system, delivering reliable fuel economy for your rides.
Scheduled maintenance is crucial for keeping your Honda CB Two Fifty in peak form. Essential service parts involve brake pads. By using genuine parts, your CB Two Fifty can keep delivering great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 239.00 ccm (14,51 cubic inches) |
| Power: | 17.00 HP (12,34 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 17.00 Nm (1.7 kgf-m or 12.5 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1994 |
| Weight: | 135.0 kg (296,11 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |