The Harley Davidson Sportster 1200 Sport is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1199.00 ccm (72,79 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 59.80 HP (43,38 kW)) @ 5200 RPM, 89.00 Nm (9,05 kgf-m or 65,27 ft.lbs) @ 3500 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is vital for ensuring your Harley Davidson Sportster 1200 Sport in peak form. Popular maintenance parts involve drive chains. By using genuine parts, your Sportster 1200 Sport will keep providing dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1199.00 ccm (72,79 cubic inches) |
| Power: | 59.80 HP (43,38 kW)) @ 5200 RPM |
| Torque: | 89.00 Nm (9,05 kgf-m or 65,27 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 226.0 kg (495,71 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |