The Ducati Monster 620 DARK ie is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 618.00 ccm (37,52 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 60.00 HP (43,58 kW)) @ 9500 RPM, 53.30 Nm (5,37 kgf-m or 39,10 ft.lbs) @ 6750 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is an important consideration. The Ducati Monster 620 DARK ie is fitted with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and employs a Desmodromic valve control fuel control system, giving reliable efficiency for your rides.
Routine service is important for maintaining your Ducati Monster 620 DARK ie performing at its best. Common service items consist of brake pads. Through proper maintenance, your Monster 620 DARK ie can maintain dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Ducati Monster 620 DARK ie Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 618.00 ccm (37,52 cubic inches) |
| Power: | 60.00 HP (43,58 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 53.30 Nm (5,37 kgf-m or 39,10 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 177.0 kg (388,25 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |